Ürün Detayları

KALIP BUZ

Dış yüzey soğutma amaçlı üretilen genelde 15 ile 25 kg arasında olan yatay blok buzlar. Büyük hazneli su-süt-komposto-ayran vb kazanlarının kısa sürede soğutulmasında, şişe ve kutu meşrubatların soğutulmasında, unlu mamül imalathanelerinde, sosis- sucuk- pastırma imalatlarında yüksek hararete maruz kalan üretim ünitelerinde ısının dengelenmesinde, lastik, boya, çelik ve metal üretimlerindeki seri imalatta soğutulmuş hammadde hazırlanmasında etkin bir rol üstlenir.

Soğuk havanın günümüzdeki önemi göz önüne alındığında başta yiyecek ve içeceklerin soğutulması, uzun süre saklanması ve bozulmadan, taze bir şekilde tüketilmesine kadar her aşamada oldukça büyük bir öneme sahip olduğu görülmektedir. Özellikle buz ile birçok yiyecek ve içeceğin bozulmadan tüketilmesi günümüzde büyük bir kolaylık ve aynı zamanda da çok kaliteli bir yöntemdir. Firmamız tarafından üretilen birçok buz çeşidi olmakla birlikte bu buz türlerinin sanayi ve üretim aşaması için kullanılanı genellikle kalıp buzlardır. Kalıp buzlar özellikle dış yüzeyi itibari ile erime ve benzeri durumlara oldukça fazla dayanıklı olan ve yüksek sıcaklığı olan, hemen üretim aşamasından çıkan ürünlerin soğuması için kullanılan bir buz türü olarak bilinmektedir.

Genel itibari ile sanayi ve üretim alanlarında sıklıkla kullanım alanı bulunan kalıp buzun ölçütleri soğutulacak olan alana ve ürüne göre farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 20 kiloluk bir ağırlığa sahiptir. Boyut itibari ile 200 mm’ye 150’mm olarak üretilmekle birlikte özel yapım buzlarda bu boyut ve ağırlıklar farklı belirlenmektedir. Firmamız da gerek standart gerekse de özel boyutlu kalıp buzları her sektöre uygun olarak sağlamaktadır. Kullanım alanları bakımından yüksek ısı alan ürünlerin soğutulması şeklinde olan kalıp buzlar, sadece yiyecek ve içecek sektörü için değil aynı zamanda firmamız tarafından üretilen özel üretim şekli ile lastik üretimi, boya ya da metal ürünlerin soğutulması, şekillendirilmesi için de kullanılmaktadır.

Hemen hemen her sanayiye uygun şekilde, farklı özellikler ile ürettiğimiz kalıp buzlar çoğunlukla meyve suyu üretiminde kutuların içerisinde içeceğin soğutulması için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünlerinin soğutulmasında, işlenmiş sucuk ve sosis gibi yiyeceklerin de üretim sonrasında ısılarının dengelenerek, daha taze ve sağlıklı bir hâle gelmesi için sıklıkla tercih edilmektedir. Zira bu tür ürünlerin iç ısısını kaybetmeden fakat dış açıdan soğutulması, içeriğin taze ve sağlıklı kalması için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Firmamız tarafından saplanan kalıp buzlarda ise dış yüzey tamamen soğutmaya uygun bir şekilde bulunurken ağırlık ve boyut değişkenlik gösterebilmektedir.